Jaskra u psów

Wprowadzenie

Jaskra to poważne schorzenie oczu, które może dotyczyć psów. Jest to stan, w którym zwiększone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego i grozi utratą wzroku.

Rozpoznanie

Rozpoznanie jaskry u psów może być wyzwaniem, ponieważ objawy często są subtelne i mogą być mylone z innymi schorzeniami oczu. Niemniej jednak istnieje kilka wspólnych objawów, na które właściciele psów powinni zwracać uwagę. Są to: rozszerzone źrenice, zaczerwienienie oczu, zmętnienie rogówki, utrata apetytu, częste pocieranie oczu oraz nadmierne łzawienie.

Objawy

Jaskra powoduje stopniową utratę wzroku u psa, co może być trudne do zauważenia we wczesnym stadium. W początkowym okresie pies może mieć trudności z ostrością widzenia lub wydawać się mniej zainteresowany zabawą, którą wcześniej uwielbiał. W późniejszych stadiach mogą pojawić się bardziej zaawansowane objawy, takie jak zamazany, mglisty lub nieostro widoczny obraz, a nawet trwała utrata wzroku.

Diagnostyka

Rozpoznanie jaskry u psów to proces, który wymaga zaangażowania weterynarza specjalizującego się w okulistyce. Pierwszym etapem jest dokładne badanie oczu psa, w trakcie którego weterynarz oceni ciśnienie wewnątrz gałki ocznej i poszuka innych nieprawidłowości. Badanie tęczówki, rogówki i narządu zwarzania zostanie również przeprowadzone w celu wykluczenia innych potencjalnych schorzeń oczu.

Leczenie

Leczenie jaskry u psów opiera się na redukcji ciśnienia wewnątrz gałki ocznej i utrzymaniu go na odpowiednim poziomie. Ten cel można osiągnąć różnymi metodami, w zależności od indywidualnego przypadku.

Najczęstszą metodą leczenia jest stosowanie kropli do oczu zawierających leki obniżające ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. W niektórych sytuacjach konieczne może być również podawanie leków doustnie lub zastrzyków.

Właściciele psów powinni ściśle przestrzegać zaleceń weterynarza dotyczących dawkowania leków i częstotliwości podawania. Regularne wizyty kontrolne są również niezbędne do monitorowania postępów i dostosowania terapii w razie potrzeby.

<< wstecz Umów się na wizytę Zadzwoń do Nas Wyznacz trase do Nas
szukaj