Bezpieczne metody znieczulenia dla psich seniorów

W trosce o zdrowie i komfort naszych starszych przyjaciół czworonogów, istotne jest stosowanie bezpiecznych metod znieczulenia podczas procedur medycznych. Świadomość w zakresie aktualnej kondycji i stanu zdrowia pacjenta jest dla anestezjologa niezwykle istotnym aspektem w planowaniu bezpiecznego protokołu znieczulenia. Informacji o wyżej wymienionych czynnikach dostarcza szczegółowe badanie krwi, które opisuje stan funkcjonowania narządów wewnętrznych, takich jak nerki czy wątroba. Organy te odgrywają kluczową rolę w metabolizmie leków używanych do narkozy, a więc ich prawidłowe funkcjonowanie ma niebagatelny wpływ na przebieg całego procesu znieczulenia. Nie mniej ważną kwestią jest prawidłowa ocena pracy serca i układu oddechowego. Informacji o wydolności układu sercowego dostarcza badanie echokardiograficzne, które jest częścią konsultacji kardiologicznej.  Konkretny profil badań i ich zakres zostają dobrane odpowiednio do każdego pacjenta na wizycie przed zabiegiem.
We współczesnych realiach medycyny weterynaryjnej istnieje możliwość przeprowadzenie bezpiecznego znieczulenia ogólnego, nawet u czworonogów cierpiących na szereg chorób przewlekłych, takich jak: niewydolność nerek, wątroby czy układu krążenia. Mając świadomość tego, z jakimi problemami boryka się psi senior, anestezjolog jest w stanie tak zaplanować protokół znieczulenia i dobrać potrzebne leki, aby w jak najmniejszym stopniu wpłynąć na pracę osłabionych narządów. 

Narkoza wziewna to jedna z rekomendowanych opcji, zapewniająca precyzyjną kontrolę głębokości znieczulenia. Co raz większą popularność w anestezjologii weterynaryjnej zyskują również znieczulenia miejscowe i regionalne. Wymagają one od lekarza anestezjologa szczególnych umiejętności, a nie jednokrotnie wykorzystanie dodatkowego sprzętu jakim jest aparat USG.

W przypadku znieczuleń miejscowych, stosuje się środki blokujące przewodnictwo nerwowe, minimalizujące ryzyko działań niepożądanych. Przykładem tego typu znieczulenia jest blokada nadoponowa, którą z powodzeniem wykorzystuje się przy zabiegach ortopedycznych na kończynach miednicznych 

Kolejną skuteczną metodą są znieczulenia regionalne, które mogą być wykonywane przy wykorzystaniu aparatu USG. Ta zaawansowana technika pozwala na precyzyjne umieszczenie środka znieczulającego w okolicę nerwu zaopatrującego czuciowo operowany region, np. kończynę piersiową, klatkę piersiową. 

Powyższe metody w znacznym stopniu ograniczają konieczność użycia wysokich dawek leków przeciwbólowych i leków nasennych, a co za tym idzie szybszy powrót pacjenta do stanu świadomości po zabiegu

Podsumowując, zastosowanie bezpiecznych metod znieczulenia jest kluczowe dla zapewnienia wyjątkowej opieki nad psim seniorem. Dbałość o ich zdrowie poprzez dokładne badania przedznieczuleniowe, wybór odpowiedniej techniki znieczulenia oraz precyzyjne monitorowanie podczas procedur, to fundamenty, na których powinna opierać się praktyka weterynaryjna przy interwencjach u starszych pacjentów.

<< wstecz Umów się na wizytę Zadzwoń do Nas Wyznacz trase do Nas
szukaj