IRAP

Terapia Orthokine® Vet IRAP- na pomoc w chorobach stawów u psów i kotów.

Terapia ACS (autologiczną kondycjonowaną surowicą) jest jedna z kilku metod medycyny regeneracyjnej jaką oferujemy w naszej klinice, obok terapii osoczem bogatopłytkowym (PRP), kwasem hialuronowym (HA). Sposób ten doskonale sprawdza się w przypadku:

  • Zapalenie/ zwyrodnienie stawów (kolanowych, łokciowych, kręgosłupa)
  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Dysplazja stawów łokciowych
  • Leczenie wspomagające po zabiegach operacyjnych np. po zerwaniu więzadła krzyżowego kolana
  • Zapalenie nerwów rdzeniowych
  • Jako alternatywa do przewlekłego stosowania leków sterydowych i przeciwzapalnych. Ze względu na podanie miejscowe terapia IRAP nie spowoduje efektów ubocznych w postaci działania immunosupresyjnego, spowalniającego gojenie się ran w przypadku sterydów lub owrzodzenia przewodu pokarmowego w przypadku leków przeciwzapalnych stosowanych przewlekle.

Terapia polega na podaniu dostawowo odpowiednio przygotowanej „autologicznej”, czyli pochodzącej z krwi pacjenta surowicy. Jej przygotowanie polega na pobraniu krwi obwodowej i kondycjonowanie jej w specjalnej strzykawce IRAP opatentowanej do produkcji ACS. Kondycjonowanie uzyskuje się przez inkubację krwi w strzykawkach IRAP w towarzystwie borokrzemowych szklanych kul w określonym czasie. Wokół kul gromadzą się leukocyty i rozpoczynają produkcję interleukin działających korzystnie na procesy regeneracyjne. Jedną z głównych, powstających wówczas cytokin jest IL-1Ra. Wykazuje ona działanie hamujące wpływ innej cytokiny IL-1 odpowiadającej za toczące się w stawie błędne koło zmian zapalnych, powodujących pogłębiające się niszczenie chrząstki. Oprócz IL-1Ra ACS zawiera również inne składniki np. czynniki wzrostu wspomagające regenerację chrząstki oraz substancje zwiększające poziom korzystnych białek bez zwiększania poziomu prozapalnych cytokin.

Tak przygotowania autologiczna kondycjonowana surowica nie zawiera żadnych dodatków, jest całkowicie naturalna i pochodząca od pacjenta. Długo metoda ta mogła być stosowana jedynie u ludzi, potem koni sportowych, ostatnimi czasy dostępna również dla psów i kotów. W naszej klinice oferujemy tę metodę medycyny regeneracyjnej od 2014 roku i stosujemy w momencie, gdy chcemy zadziałać profilaktycznie w stosunku do rozwijających się zmian, czy też celem uzupełnienia działania zabiegu ortopedycznego lub gdy np. ze względu na wiek operacja nie jest możliwa a nie chcemy obciążać organizmu pacjenta przewlekłym stosowaniem leków przeciwzapalnych lub sterydowych. Terapia ta umożliwiła on zniwelowanie objawów klinicznych schorzeń stawów w wielu przypadkach.

Zabieg w naszej klinice wykonuje ortopeda - lek. wet. Michał Nowicki.